NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8245LVV333D
KMPC8245LVV333D picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8245LVV333D
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC82XX 333MHZ 352TBGA
Datasheet Download
KMPC8245LVV333D.pdf
Availability of KMPC8245LVV333D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMPC8245LVV333D Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8245LVV333D
Internal Part NumberEIS-KMPC8245LVV333D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed333MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case352-LBGA
Supplier Device Package352-TBGA (35x35)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8245LVV333D
KMPC8245LVV333D Details Description
Related parts for KMPC8245LVV333D
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 8POS datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 12pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 50POS R/A AU datasheet.pdf
DAUGHTER CARD TOOLSTICK F582 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf