NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8540PX833LB
KMPC8540PX833LB picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8540PX833LB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
KMPC8540PX833LB.pdf
Availability of KMPC8540PX833LB
QUANTITY
KMPC8540PX833LB Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8540PX833LB
Internal Part NumberEIS-KMPC8540PX833LB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed833MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesDUART, I²C, PCI, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8540PX833LB
KMPC8540PX833LB Details Description
Related parts for KMPC8540PX833LB
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 77.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf