NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC8560VT833LB
KMPC8560VT833LB picture photo
Mfg. Part Number
KMPC8560VT833LB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
KMPC8560VT833LB.pdf
Availability of KMPC8560VT833LB
QUANTITY
KMPC8560VT833LB Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC8560VT833LB
Internal Part NumberEIS-KMPC8560VT833LB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed833MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesI²C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC8560VT833LB
KMPC8560VT833LB Details Description
Related parts for KMPC8560VT833LB
IC DAC VIDEO TRPL HI SPD 48-LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CLAMPING UNIT 636000300 datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
FILTER MAINS EMI 10A QC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 450MA 230 MOHM datasheet.pdf