NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC857TVR100B
KMPC857TVR100B picture photo
Mfg. Part Number
KMPC857TVR100B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC857TVR100B.pdf
Availability of KMPC857TVR100B
QUANTITY
KMPC857TVR100B Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC857TVR100B
Internal Part NumberEIS-KMPC857TVR100B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC857TVR100B
KMPC857TVR100B Details Description
Related parts for KMPC857TVR100B
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT8SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENT 1POS HLDR 10A QC PNL datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 0.3A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
MICRO 25C P 30" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf