NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860DPZQ80D4
KMPC860DPZQ80D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860DPZQ80D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860DPZQ80D4.pdf
Availability of KMPC860DPZQ80D4
QUANTITY
KMPC860DPZQ80D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860DPZQ80D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860DPZQ80D4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860DPZQ80D4
KMPC860DPZQ80D4 Details Description
Related parts for KMPC860DPZQ80D4
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf