NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860ENCZQ66D4
KMPC860ENCZQ66D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860ENCZQ66D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860ENCZQ66D4.pdf
Availability of KMPC860ENCZQ66D4
QUANTITY
KMPC860ENCZQ66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860ENCZQ66D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860ENCZQ66D4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860ENCZQ66D4
KMPC860ENCZQ66D4 Details Description
Related parts for KMPC860ENCZQ66D4
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf