NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC860TVR80D4
KMPC860TVR80D4 picture photo
Mfg. Part Number
KMPC860TVR80D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC860TVR80D4.pdf
Availability of KMPC860TVR80D4
QUANTITY
KMPC860TVR80D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC860TVR80D4
Internal Part NumberEIS-KMPC860TVR80D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC860TVR80D4
KMPC860TVR80D4 Details Description
Related parts for KMPC860TVR80D4
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMB datasheet.pdf
FUSE CARRIER CLASS J datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SL 7.62HP/02/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1.2A 1000V MICRO DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf