United Chemi-Con KMQ400VS391M30X40T2
KMQ400VS391M30X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMQ400VS391M30X40T2
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
KMQ400VS391M30X40T2.pdf
Availability of KMQ400VS391M30X40T2
QUANTITY
KMQ400VS391M30X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMQ400VS391M30X40T2
Internal Part NumberEIS-KMQ400VS391M30X40T2
PackagingTray
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)638 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMQ400VS391M30X40T2
Related LinksKMQ400VS3, KMQ400VS391M30X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMQ400VS391M30X40T2 Details Description
Related parts for KMQ400VS391M30X40T2
TOOL CABLE STRIPPER .75"-1.58" datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
VFD CUSTOM POS DISP 7MM datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf