NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMSC7118VM1200
KMSC7118VM1200 picture photo
Mfg. Part Number
KMSC7118VM1200
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA
Datasheet Download
KMSC7118VM1200.pdf
Availability of KMSC7118VM1200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMSC7118VM1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMSC7118VM1200
Internal Part NumberEIS-KMSC7118VM1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, I²C, UART
Clock Rate300MHz
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM464kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.20V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case400-LFBGA
Supplier Device Package400-MAPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMSC7118VM1200
KMSC7118VM1200 Details Description
Related parts for KMSC7118VM1200
SENSOR PRESS DIFF 15PSI datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
OSRAM OSTAR PROJECTION COMPACT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE BOARD 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf