Amphenol Aerospace Operations MS27468T15B97PA
MS27468T15B97PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B97PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15B97PA.pdf
Availability of MS27468T15B97PA
QUANTITY
MS27468T15B97PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B97PA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B97PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B97PA
Related LinksMS27468, MS27468T15B97PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15B97PA Details Description
Related parts for MS27468T15B97PA
HOLDER COIN CELL CR2032 EJECT datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.36A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 25.8 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 40 POS RA 2.54 datasheet.pdf
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS/80 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf