Yageo KNP100JR-52-0R47
KNP100JR-52-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
KNP100JR-52-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
KNP100JR-52-0R47.pdf
Availability of KNP100JR-52-0R47
QUANTITY
KNP100JR-52-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of KNP100JR-52-0R47
Internal Part NumberEIS-KNP100JR-52-0R47
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KNP100JR-52-0R47
Related LinksKNP100JR, KNP100JR-52-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
KNP100JR-52-0R47 Details Description
Related parts for KNP100JR-52-0R47
CAP FILM 0.082UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
IC BUCK CTRLR 8BIT PROG 40-LFCSP datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 12M 10-30VDC PNP datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W DIN datasheet.pdf