Vishay/BCcomponents KP1830110631
KP1830110631 picture photo
Mfg. Part Number
KP1830110631
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
KP1830110631.pdf
Availability of KP1830110631
QUANTITY
KP1830110631 Order Process
Ship out your order
Specifications of KP1830110631
Internal Part NumberEIS-KP1830110631
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP 1830
Packaging*
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KP1830110631
Related LinksKP1830, KP1830110631 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
KP1830110631 Details Description
Related parts for KP1830110631
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW P-CH HIGH SIDE 16-QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf