Vicor Corporation V110B48H150BG
V110B48H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B48H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48H150BG.pdf
Availability of V110B48H150BG
QUANTITY
V110B48H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48H150BG
Internal Part NumberEIS-V110B48H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48H150BG
Related LinksV110B4, V110B48H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48H150BG Details Description
Related parts for V110B48H150BG
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
IC 4-20 MA I-TRANSMITTER 14-SOIC datasheet.pdf
REGU32A 1.30-2.05V 4BIT 680UF HO datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 5X6 8SON datasheet.pdf
DEV KIT FOR STM32 IAR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 28POS datasheet.pdf