ITT Cannon, LLC KPSE00E14-12SDZ
KPSE00E14-12SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00E14-12SDZ
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE00E14-12SDZ.pdf
Availability of KPSE00E14-12SDZ
QUANTITY
KPSE00E14-12SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00E14-12SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE00E14-12SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00E14-12SDZ
Related LinksKPSE00E, KPSE00E14-12SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00E14-12SDZ Details Description
Related parts for KPSE00E14-12SDZ
TERM SPADE 22-16AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT CPC HSING 11-4 REV datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
LED MATRIX 8X8 1.5" 565NM GN datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 2-48" BLUE datasheet.pdf
VARISTOR 738V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO TNC PLUG datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf