ITT Cannon, LLC KPSE00F18-32P
KPSE00F18-32P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE00F18-32P.pdf
Availability of KPSE00F18-32P
QUANTITY
KPSE00F18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F18-32P
Internal Part NumberEIS-KPSE00F18-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F18-32P
Related LinksKPSE00, KPSE00F18-32P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F18-32P Details Description
Related parts for KPSE00F18-32P
TVS DIODE SMA datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
MODEM V.92 DATA/FAX WORLD datasheet.pdf
FILTERED FAN BOXES 105CFM 230V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 260MA 2.064 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf