ITT Cannon, LLC KPSE00F20-39P
KPSE00F20-39P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F20-39P
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00F20-39P.pdf
Availability of KPSE00F20-39P
QUANTITY
KPSE00F20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F20-39P
Internal Part NumberEIS-KPSE00F20-39P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F20-39P
Related LinksKPSE00, KPSE00F20-39P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F20-39P Details Description
Related parts for KPSE00F20-39P
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-SO datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 100V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RJI 2XPP PCR OVERM 22/7PCRAN datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf