ITT Cannon, LLC KPSE00F20-41SWF0
KPSE00F20-41SWF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00F20-41SWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS
Datasheet Download
KPSE00F20-41SWF0.pdf
Availability of KPSE00F20-41SWF0
QUANTITY
KPSE00F20-41SWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00F20-41SWF0
Internal Part NumberEIS-KPSE00F20-41SWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00F20-41SWF0
Related LinksKPSE00F2, KPSE00F20-41SWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00F20-41SWF0 Details Description
Related parts for KPSE00F20-41SWF0
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
IC INVERTER SIGATE CMOS 5TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.6 OHM datasheet.pdf