ITT Cannon, LLC KPSE01E12-10SZ
KPSE01E12-10SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01E12-10SZ
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01E12-10SZ.pdf
Availability of KPSE01E12-10SZ
QUANTITY
KPSE01E12-10SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01E12-10SZ
Internal Part NumberEIS-KPSE01E12-10SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01E12-10SZ
Related LinksKPSE01E, KPSE01E12-10SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01E12-10SZ Details Description
Related parts for KPSE01E12-10SZ
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 10.79"L X 6.81"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
EEPROM SPI 128KB 8TSSOP datasheet.pdf
500 TB WIR PRO THOUGH/T datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN BRD-BRD 140POS 0.8MM datasheet.pdf