ITT Cannon, LLC KPSE01F12-10SA71
KPSE01F12-10SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01F12-10SA71
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE01F12-10SA71.pdf
Availability of KPSE01F12-10SA71
QUANTITY
KPSE01F12-10SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01F12-10SA71
Internal Part NumberEIS-KPSE01F12-10SA71
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01F12-10SA71
Related LinksKPSE01F1, KPSE01F12-10SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01F12-10SA71 Details Description
Related parts for KPSE01F12-10SA71
CONN PLUG 6POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA T-1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
POWER SUPPLY 40W datasheet.pdf