ITT Cannon, LLC KPSE01F16-26PW
KPSE01F16-26PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE01F16-26PW
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE01F16-26PW.pdf
Availability of KPSE01F16-26PW
QUANTITY
KPSE01F16-26PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE01F16-26PW
Internal Part NumberEIS-KPSE01F16-26PW
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE01F16-26PW
Related LinksKPSE01F, KPSE01F16-26PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE01F16-26PW Details Description
Related parts for KPSE01F16-26PW
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
CONN SHROUD 2-FB 24POS 4ROW datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND WHITE 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf