ITT Cannon, LLC KPSE02E14-15PY
KPSE02E14-15PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E14-15PY
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E14-15PY.pdf
Availability of KPSE02E14-15PY
QUANTITY
KPSE02E14-15PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E14-15PY
Internal Part NumberEIS-KPSE02E14-15PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E14-15PY
Related LinksKPSE02E, KPSE02E14-15PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E14-15PY Details Description
Related parts for KPSE02E14-15PY
IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
STAR BOARD LED HOLDER/HEATSINK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf