ITT Cannon, LLC KPSE02E20-41S
KPSE02E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E20-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE02E20-41S.pdf
Availability of KPSE02E20-41S
QUANTITY
KPSE02E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E20-41S
Internal Part NumberEIS-KPSE02E20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E20-41S
Related LinksKPSE02, KPSE02E20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E20-41S Details Description
Related parts for KPSE02E20-41S
MOSFET P-CH 200V 5.7A DPAK datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 8POS TIN datasheet.pdf
PARADIGM - EDICT97 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 36MM datasheet.pdf
IC RTC ELAPSED CNT I2C 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf