Vishay/BCcomponents VDRS07H230BSE
VDRS07H230BSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS07H230BSE
Brief Description
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 9MM
Datasheet Download
VDRS07H230BSE.pdf
Availability of VDRS07H230BSE
QUANTITY
VDRS07H230BSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS07H230BSE
Internal Part NumberEIS-VDRS07H230BSE
Standard Package250
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 9mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS07H230BSE
Related LinksVDRS07, VDRS07H230BSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS07H230BSE Details Description
Related parts for VDRS07H230BSE
CONN RECEPT 13 POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
ER1022-042NELR-QD, 4N/C + 2N/O, datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf