ITT Cannon, LLC KPSE02E22-21PW
KPSE02E22-21PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE02E22-21PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPSE02E22-21PW.pdf
Availability of KPSE02E22-21PW
QUANTITY
KPSE02E22-21PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE02E22-21PW
Internal Part NumberEIS-KPSE02E22-21PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE02E22-21PW
Related LinksKPSE02E, KPSE02E22-21PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE02E22-21PW Details Description
Related parts for KPSE02E22-21PW
CONN RECEPT 5POS VERT SINGLE datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO252 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA DO35 datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 44 POS datasheet.pdf
TUR-TEL 6 MODULAR TESTER datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 158VC SMCJ datasheet.pdf
LADDER TIE: 316 STAINLESS STEEL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf