ITT Cannon, LLC KPSE06A14-19SF0
KPSE06A14-19SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06A14-19SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS
Datasheet Download
KPSE06A14-19SF0.pdf
Availability of KPSE06A14-19SF0
QUANTITY
KPSE06A14-19SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06A14-19SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06A14-19SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06A14-19SF0
Related LinksKPSE06A, KPSE06A14-19SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06A14-19SF0 Details Description
Related parts for KPSE06A14-19SF0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 160PO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO221AC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 160X62MM 230VAC TERM datasheet.pdf