Microsemi Power Products MSTC160-12
MSTC160-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSTC160-12
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 160A D1
Datasheet Download
MSTC160-12.pdf
Availability of MSTC160-12
QUANTITY
MSTC160-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSTC160-12
Internal Part NumberEIS-MSTC160-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)160A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSTC160-12
Related LinksMSTC1, MSTC160-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSTC160-12 Details Description
Related parts for MSTC160-12
SCR MOD PWR 800V 40A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 7A TYPE S datasheet.pdf
RECEPTACLE HOUSING 2.5 WW 5POS datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 6.2MM datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf