ITT Cannon, LLC KPSE06E14-12SXDZ
KPSE06E14-12SXDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-12SXDZ
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06E14-12SXDZ.pdf
Availability of KPSE06E14-12SXDZ
QUANTITY
KPSE06E14-12SXDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-12SXDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-12SXDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-12SXDZ
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E14-12SXDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-12SXDZ Details Description
Related parts for KPSE06E14-12SXDZ
CONN RCPT 6POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 36POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
144CKT HDM BACKPLANE MODULE datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1COAX+4LV SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf