ITT Cannon, LLC KPSE06E14-15PDZ
KPSE06E14-15PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-15PDZ
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06E14-15PDZ.pdf
Availability of KPSE06E14-15PDZ
QUANTITY
KPSE06E14-15PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-15PDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-15PDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-15PDZ
Related LinksKPSE06E, KPSE06E14-15PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-15PDZ Details Description
Related parts for KPSE06E14-15PDZ
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 16-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16M/MDM16H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BCH-508HF-20 BK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf