ITT Cannon, LLC KPSE06E20-41PY
KPSE06E20-41PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E20-41PY
Brief Description
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE06E20-41PY.pdf
Availability of KPSE06E20-41PY
QUANTITY
KPSE06E20-41PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E20-41PY
Internal Part NumberEIS-KPSE06E20-41PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E20-41PY
Related LinksKPSE06E, KPSE06E20-41PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E20-41PY Details Description
Related parts for KPSE06E20-41PY
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 3A 115/250VAC datasheet.pdf