ITT Cannon, LLC KPSE06F10-6PA206F187
KPSE06F10-6PA206F187 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F10-6PA206F187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
KPSE 6C 6#20 PIN PLUG
Datasheet Download
KPSE06F10-6PA206F187.pdf
Availability of KPSE06F10-6PA206F187
QUANTITY
KPSE06F10-6PA206F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F10-6PA206F187
Internal Part NumberEIS-KPSE06F10-6PA206F187
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F10-6PA206F187
Related LinksKPSE06F10-, KPSE06F10-6PA206F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F10-6PA206F187 Details Description
Related parts for KPSE06F10-6PA206F187
Crystal 40.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 35V 3.8A SOT223 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CORD 3POS M/MFE ST/90 22AWG 1M datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 670 MOHM datasheet.pdf
S0 COUNTER TERM EIGHT COUNTER datasheet.pdf
SWTICH REED MAG SPST 6-15AT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf