ITT Cannon, LLC KPSE06F14-12PDZ
KPSE06F14-12PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F14-12PDZ
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06F14-12PDZ.pdf
Availability of KPSE06F14-12PDZ
QUANTITY
KPSE06F14-12PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F14-12PDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06F14-12PDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F14-12PDZ
Related LinksKPSE06F, KPSE06F14-12PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F14-12PDZ Details Description
Related parts for KPSE06F14-12PDZ
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
AM2161SC142I PILOT PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-VFQFPN datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf