ITT Cannon, LLC KPSE06F22-55PDX
KPSE06F22-55PDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F22-55PDX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPSE06F22-55PDX.pdf
Availability of KPSE06F22-55PDX
QUANTITY
KPSE06F22-55PDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F22-55PDX
Internal Part NumberEIS-KPSE06F22-55PDX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F22-55PDX
Related LinksKPSE06F, KPSE06F22-55PDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F22-55PDX Details Description
Related parts for KPSE06F22-55PDX
INCANDESCENT LAMP 3MM 12V 2 LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 14.745MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CRIMPING DIE #4 I2 (190475370) datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCHOTTKY BEAMLEAD SINGLE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 102COND 22AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf