ITT Cannon, LLC KPSE07B14-12S
KPSE07B14-12S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07B14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KPSE07B14-12S.pdf
Availability of KPSE07B14-12S
QUANTITY
KPSE07B14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07B14-12S
Internal Part NumberEIS-KPSE07B14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07B14-12S
Related LinksKPSE07, KPSE07B14-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07B14-12S Details Description
Related parts for KPSE07B14-12S
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 15A 15A datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
COPPER T SPLICE LONG BARREL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 220MA 3.1 OHM datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN M12 8POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 5% 400VDC datasheet.pdf