ITT Cannon, LLC KPSE07E14-15SDZ
KPSE07E14-15SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E14-15SDZ
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KPSE07E14-15SDZ.pdf
Availability of KPSE07E14-15SDZ
QUANTITY
KPSE07E14-15SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E14-15SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE07E14-15SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E14-15SDZ
Related LinksKPSE07E, KPSE07E14-15SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E14-15SDZ Details Description
Related parts for KPSE07E14-15SDZ
POLYSWITCH PTC RESET 0.12A HOLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 24QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf