ITT Cannon, LLC KPSE07P12-10P
KPSE07P12-10P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07P12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
KPSE07P12-10P.pdf
Availability of KPSE07P12-10P
QUANTITY
KPSE07P12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07P12-10P
Internal Part NumberEIS-KPSE07P12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07P12-10P
Related LinksKPSE07, KPSE07P12-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07P12-10P Details Description
Related parts for KPSE07P12-10P
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL datasheet.pdf
FINGER GUARD 119MM BLACK datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 300W TO247AD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW DIFF LOW CURR RP datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf