ITT Cannon, LLC KPSE08E12-10SY
KPSE08E12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E12-10SY
Brief Description
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE08E12-10SY.pdf
Availability of KPSE08E12-10SY
QUANTITY
KPSE08E12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E12-10SY
Internal Part NumberEIS-KPSE08E12-10SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E12-10SY
Related LinksKPSE08E, KPSE08E12-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E12-10SY Details Description
Related parts for KPSE08E12-10SY
RES SMD 100K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DEV KIT FOR F020/F021/F022/F023 datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
LED CERAMOS COOL WHT 5600K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL59830 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V I2PAK-FP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 19.6608 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf