ITT Cannon, LLC KPSE1E22-55SWDN
KPSE1E22-55SWDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE1E22-55SWDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE1E22-55SWDN.pdf
Availability of KPSE1E22-55SWDN
QUANTITY
KPSE1E22-55SWDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE1E22-55SWDN
Internal Part NumberEIS-KPSE1E22-55SWDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE1E22-55SWDN
Related LinksKPSE1E2, KPSE1E22-55SWDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE1E22-55SWDN Details Description
Related parts for KPSE1E22-55SWDN
IC CHARGER BATT CONST V/I 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 222NH 3A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher SOT-23-6 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R064MW-13,0-C1HH-2 datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X50.8MM 115VAC datasheet.pdf