ITT Cannon, LLC KPSE6E12-10SWDZ
KPSE6E12-10SWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E12-10SWDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE6E12-10SWDZ.pdf
Availability of KPSE6E12-10SWDZ
QUANTITY
KPSE6E12-10SWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E12-10SWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E12-10SWDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E12-10SWDZ
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E12-10SWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E12-10SWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E12-10SWDZ
TRANS PNP 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM SHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.6A SOT223-3 datasheet.pdf