ITT Cannon, LLC KPSE6E12-10SWDZ
KPSE6E12-10SWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E12-10SWDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE6E12-10SWDZ.pdf
Availability of KPSE6E12-10SWDZ
QUANTITY
KPSE6E12-10SWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E12-10SWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E12-10SWDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E12-10SWDZ
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E12-10SWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E12-10SWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E12-10SWDZ
CONN RCPT .100" 32POS SNGL GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-6 datasheet.pdf
SENS PRX 8MM IN-LINE AMP NPN-NO datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 32LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf