ITT Cannon, LLC KPSE6E14-19PWDZ
KPSE6E14-19PWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E14-19PWDZ
Brief Description
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E14-19PWDZ.pdf
Availability of KPSE6E14-19PWDZ
QUANTITY
KPSE6E14-19PWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E14-19PWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E14-19PWDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E14-19PWDZ
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E14-19PWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E14-19PWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E14-19PWDZ
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 0804 datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf