Nichicon UHV1V151MPD1TD
UHV1V151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V151MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V151MPD1TD.pdf
Availability of UHV1V151MPD1TD
QUANTITY
UHV1V151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1V151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current328mA
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V151MPD1TD
Related LinksUHV1V15, UHV1V151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V151MPD1TD Details Description
Related parts for UHV1V151MPD1TD
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
SBC SGL BD COMPUTER FUSION7 KIT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf