ITT Cannon, LLC KPSE6E20-41PXDZ
KPSE6E20-41PXDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E20-41PXDZ
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E20-41PXDZ.pdf
Availability of KPSE6E20-41PXDZ
QUANTITY
KPSE6E20-41PXDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E20-41PXDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E20-41PXDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E20-41PXDZ
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E20-41PXDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E20-41PXDZ Details Description
Related parts for KPSE6E20-41PXDZ
HOLDER BATTERY FOR 16MM CELL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 80POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 189UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 18" datasheet.pdf
STOP DISK datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 20POS datasheet.pdf