ITT Cannon, LLC KPT00B22-55P
KPT00B22-55P picture photo
Mfg. Part Number
KPT00B22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS W/PIN WALL
Datasheet Download
KPT00B22-55P.pdf
Availability of KPT00B22-55P
QUANTITY
KPT00B22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00B22-55P
Internal Part NumberEIS-KPT00B22-55P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00B22-55P
Related LinksKPT00B, KPT00B22-55P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00B22-55P Details Description
Related parts for KPT00B22-55P
IDC CABLE- APR20A/ AE20M / X datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 8POS DL SR 30AU datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 71-143V datasheet.pdf
RSV 1.6 LSF 24 GR 4.5 SN datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf