ITT Cannon, LLC KPT00E20-16S
KPT00E20-16S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00E20-16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS W/SKT WALL
Datasheet Download
KPT00E20-16S.pdf
Availability of KPT00E20-16S
QUANTITY
KPT00E20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00E20-16S
Internal Part NumberEIS-KPT00E20-16S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00E20-16S
Related LinksKPT00E, KPT00E20-16S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00E20-16S Details Description
Related parts for KPT00E20-16S
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HANDTOOL CRIMP SLIP-ON FEML TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 143 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf