ITT Cannon, LLC KPT00P22-55S
KPT00P22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00P22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS W/SKT WALL
Datasheet Download
KPT00P22-55S.pdf
Availability of KPT00P22-55S
QUANTITY
KPT00P22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00P22-55S
Internal Part NumberEIS-KPT00P22-55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00P22-55S
Related LinksKPT00P, KPT00P22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00P22-55S Details Description
Related parts for KPT00P22-55S
SENSOR TEMPERATURE I2C/SMBUS 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf