ITT Cannon, LLC KPT01F10-6PA71
KPT01F10-6PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT01F10-6PA71
Brief Description
KPT 6C 6#20 PIN RECP
Datasheet Download
KPT01F10-6PA71.pdf
Availability of KPT01F10-6PA71
QUANTITY
KPT01F10-6PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01F10-6PA71
Internal Part NumberEIS-KPT01F10-6PA71
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01F10-6PA71
Related LinksKPT01F1, KPT01F10-6PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01F10-6PA71 Details Description
Related parts for KPT01F10-6PA71
HDC-KIT-HE 32.140 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LIGHPIX/PD50 3M RS232C CABLE datasheet.pdf
16-/32- Channel, 3.5 з 1.8 V to 5.5 V, [2.5 V, Analog Multiplexers IC datasheet.pdf