ITT Cannon, LLC KPT02E16-23SW
KPT02E16-23SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E16-23SW
Brief Description
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E16-23SW.pdf
Availability of KPT02E16-23SW
QUANTITY
KPT02E16-23SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E16-23SW
Internal Part NumberEIS-KPT02E16-23SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E16-23SW
Related LinksKPT02E, KPT02E16-23SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E16-23SW Details Description
Related parts for KPT02E16-23SW
THYRISTOR 140V 150A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
BIND POST MINI DBL BASE TIN BLK datasheet.pdf
IC CNTRLR NICD/NIMH 16SOIC datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 40W datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
47UF 450V 18X31,5 datasheet.pdf