ITT Cannon, LLC KPT02E16-26PEW
KPT02E16-26PEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E16-26PEW
Brief Description
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E16-26PEW.pdf
Availability of KPT02E16-26PEW
QUANTITY
KPT02E16-26PEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E16-26PEW
Internal Part NumberEIS-KPT02E16-26PEW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E16-26PEW
Related LinksKPT02E1, KPT02E16-26PEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E16-26PEW Details Description
Related parts for KPT02E16-26PEW
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR GEAR TOOTH SINGLE 8MSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.94"L X 6.65"W datasheet.pdf
ADAPTER FREESCALE DIP48/QFP80 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 15V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
IC ADC 18BIT I2C 3.75SPS 8DFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
IC DECOD VIDEO NTSC/PAL 3QFN datasheet.pdf
CONN FPC 61POS .3MM datasheet.pdf