ITT Cannon, LLC KPT02E8-33PA71
KPT02E8-33PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E8-33PA71
Brief Description
KPT 3C 3#20 PIN RECP
Datasheet Download
KPT02E8-33PA71.pdf
Availability of KPT02E8-33PA71
QUANTITY
KPT02E8-33PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E8-33PA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E8-33PA71
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E8-33PA71
Related LinksKPT02E8, KPT02E8-33PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E8-33PA71 Details Description
Related parts for KPT02E8-33PA71
CONN RECEPT 8POS MALE SOLDER PCB datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL 38POS 0.5MM JMPR TYPE A 6" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.91A 49.2 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BOOT PB BLK 30 SERIES datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf