ITT Cannon, LLC KPT02E8-3SEXA206
KPT02E8-3SEXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E8-3SEXA206
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E8-3SEXA206.pdf
Availability of KPT02E8-3SEXA206
QUANTITY
KPT02E8-3SEXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E8-3SEXA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E8-3SEXA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E8-3SEXA206
Related LinksKPT02E8-, KPT02E8-3SEXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E8-3SEXA206 Details Description
Related parts for KPT02E8-3SEXA206
CONN SPADE SPRING 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
STAND SUBMINI SNAP-ACTION 0.1A datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 80MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf